Patriotki i obywatelki

Polki w kulturze narodowej i europejskiej

Seminarium I
Białystok, 6-7 czerwca 2025 r.

Czytaj więcej

O projekcie

Celem projektu jest opracowanie czterech tomów słownika biograficznego kobiet, Polek, które wniosły szczególny wkład w rozwój kultury narodowej Polaków i Europy. Projekt będzie prezentacją wyjątkowych życiorysów kobiet, obywatelek i patriotek, które wniosły wkład w rozwój i znaczenie kultury narodowej i europejskiej XIX i XX w. Opisowi poddane zostaną sylwetki kobiet związane z wytworem kultury materialnej i kultury duchowej, kultury społecznej i kultury politycznej.

Do opisu biograficznego wyłonione zostaną postacie kobiet związanych z szeroko rozumianą kulturą społeczną, polityczną, nauką, sztuką, literaturą, pisarstwem. W opisie biograficznym znajdą się twórczynie przekazu pisanego, dziennikarskiego, których aktywność wpływała na kształtowanie tożsamości narodowej i postaw obywatelskich Polaków, w tym kobiet, zamieszkujących regiony Polski lokalnej, jak i kraju oraz Europy XIX i XX w.

Projekt jest nowym spojrzeniem na dzieje Polek związanych z szeroko rozumianą kulturą polską i tożsamością narodową jako częścią kultury i tożsamości europejskiej.

Zespół

Prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz - koordynator zespołu badawczego

Dr hab. Adam Miodowski, prof. UwB - członek zespołu badawczego

Dr Justyna Zajko-Czochańska - sekretarz, członek zespołu badawczego

Dr Maria Bauchrowicz-Tocka - członek zespołu badawczego

Dr Krzysztof Kossakowski - członek zespołu badawczego

Mgr Justyna Kowalska - członek zespołu badawczego


Seminaria

Seminarium I Białystok, 6-7 czerwca 2025 r.






Baza Kobiet Kultury







Galeria

Kontakt

Adres

Instytut Studiów Kobiecych
Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1
15-420 Białystok

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu ,,Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”